EXNER EXSBDZR 400/100FT
Kategorije
Try Out Press
Objekt
56561
Proizvajalec
EXNER
Model
EXSBDZR 400/100FT
Leto
1981
Last Overhaul
Upravljanje
SIEMENS S7 300
Objekt
Kontaktna oseba:
ProdEq Trading GmbH
Michael Weishaupt
Press Design
drive system:  hydraulic
frame design:  H-frame, monoblock
openings in uprights:  no
number of suspensions:   2
slide ejectors / cushion:  yes
table cushion:  yes
opening in table:  no
quick die change system:  yes
moving bolster design:  front
Press forces
total force (nominal):   400 to
Press Table
table surface (left-right):   2480 mm
table surface (front-back):   1600 mm
thickness of bolster plate:   200 mm
height above floor level:   800 mm
number of T-slots:   10
distance between T-slots:   200 mm
Slide
slide force:   400 to
table surface (left-right):   2350 mm
stroke:   630 mm
slide (hydr. Press)
approximation velocity max.:   270 mm/s
working velocity min.:   32.75 mm/s
working velocity max.:   100 mm/s
return velocity max.:   270 mm/s
return force:   50 to
slide ejector / cushion
nominal force:   48 to
stroke:   100 mm
Die Cushion (table cushion)
cushion force:   100 to
working principle:  hydraulical
Tool Assembly Dimensions
distance table - slide max.:   1000 mm
distance between columns (H-frame):   2500 mm
Electrical specifications
mains voltage:   400 V
mains frequency:   50 Hz
Dimensions / weights
space requirements -left/right-:   3810 mm
space requirements -front/back-:   2000 mm
height above floor level:   5230 mm
height under floor level:   1100 mm