ARISA SC2-160-150-S
Kategorije
Stiskalnica - mehanska
Objekt
43998
Proizvajalec
ARISA
Model
SC2-160-150-S
Leto
1989
Last Overhaul
Objekt
Kontaktna oseba:
Post-Venta Carreras S.A.
Antonio Vega
Press Design
drive system:  eccentric / crank
frame design:  H-frame, monoblock
openings in uprights:  yes
number of suspensions:   2
opening in table:  yes
feedstock transport direction:  right to left
Press forces
total force (nominal):   160 to
Press Table
table surface (left-right):   1500 mm
table surface (front-back):   900 mm
thickness of bolster plate:   150 mm
height above floor level:   900 mm
Slide
table surface (front-back):   750 mm
slide (mechan. Press)
slide adjustment:   100 mm
stroke adjustment:  yes
stroke min.:   25 mm
stroke max.:   160 mm
stroke rate (min.):   30 /min
stroke rate (max.):   130 /min
Tool Assembly Dimensions
shut height (stroke down, adjustment up), BDC:   450 mm
distance between columns (H-frame):   1525 mm
passline opening (free passage in side columns):   700 mm
free passage between side columns (height):   750 mm
Decoiler
design:  single reel
Sirina traku maks.:   400 mm
coil weight max.:   3 to
max. diameter of coil:   1200 mm
mandrel expansion range from:   425 mm
mandrel expansion range up to:   550 mm
Leveller Unit
Sirina traku maks.:   400 mm
sheet thickness max.:   2 mm
feed velocity min.:   0 m/min
feed velocity max.:   30 m/min
moĊ motorja:   6 kW
Strip-Feeder
feeder type:  roll feeder
Sirina traku maks.:   400 mm
sheet thickness max.:   2 mm
Electrical specifications
total power consumption:   24 kW
mains voltage:   380 V
Dimensions / weights
space requirements -left/right-:   2400 mm
space requirements -front/back-:   2100 mm
total height:   4600 mm